Objavljeno: 17. 11. 2017. u 09:30

Proslavljena 25. obljetnica Hrvatskih studija (2)

prof. dr. sc. Miljenko ŠimpragaU ime rektora Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije, istaknuo je: „Čestitam Hrvatskim studijima 25 godina, turbulentnih, ali u kojima Hrvatski studiji u posljednje vrijeme napreduju sve više i više, u sklopu Sveučilišta, koje nije pogriješilo kad ih je osnivalo, u sklopu Sveučilišta, koje ih i danas snažno podupire i usmjerava u pravom smjeru. Nadam se da ćemo tako i nastaviti i da će većina od nas biti i na 50. obljetnici.“

mr.sc. Katarina MilkovićU ime Grada Zagreba, supokrovitelja proslave, gradonačelnikova izaslanica, pomoćnica pročelnika za odgoj i obrazovanje grada Zagreba mr. sc. Katarina Milković, istaknula je: „Ova visokoobrazovna i znanstveno-istraživačka ustanova u relativno kratkom, dvadesetpetogodišnjem razdoblju uspjela je izgraditi akademski dignitet i postati ravnopravnim visokoškolskim subjektom u akademskoj zajednici. Zahvaljujem vam što ste ovomu Gradu i Državi podarili instituciju, koja od svojega osnutka do danas usmjerava mlade ljude na proučavanje hrvatskoga društva, njegove povijesti i kulture. Ne smijemo zaboraviti prinos Hrvatskih studija društveno-gospodarskomu napretku i baštini Lijepe Naše. Uvjerena sam da nikada ne ćete odustati od svojih temelja, proučavanja hrvatskoga društva i afirmacije hrvatske kulture, obrazovanja i znanosti. U nadi da ćete svoj rad i ubuduće temeljiti na plemenitim etičkim načelima te ih ugraditi u odgoj i obrazovanje naraštaja koji dolaze, čestitam Vam 25. obljetnicu djelovanja!“

Zaključak gradonačelnika Milana Bandića od 8. studenoga 2017.

akademik August KovačecU ime Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti član njezina Predsjedništva i tajnik Razreda za filološke znanosti akademik August Kovačec uputio je čestitke o 25. obljetnici rada Hrvatskih studija: „Utemeljeni na početku osamostaljenja Hrvatske kao države radi istraživanja, proučavanja i poučavanja humanističkih i društvenih pitanja bitnih za hrvatski identitet, Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu zamišljeni su ne samo kao institucija koja će pomoći, među ostalim, u pripremanju ulaska naše mlade države u europsku političku pa onda i kulturnu asocijaciju država, nego i kao institucija koja će pomoći da se u mnogonacionalnoj i multikulturnoj zajednici zemalja, upravo kroz istraživanja i naobrazbu, hrvatsko društvo što bolje pripremi za suradnju i suživot među državama i narodima, bez konfrontacija i bez konflikata.

Europskoj uniji Švicarska je najbolji primjer kako višeetnička i višejezična zajednica uspješno funkcionira i skladno se razvija najvećim dijelom zahvaljujući njegovanju i čuvanju identiteta svake pojedine svoje sastavnice.

U tom su smislu Hrvatski studiji do sada mnogo učinili u istraživanju i obrazovanju pa im u ime Hrvatske akademije, i svoje osobno ime, upućujem srdačne čestitke sa željom da takvo svoje djelovanje što uspješnije nastave i u budućnosti.“