Objavljeno: 29. 9. 2022. u 15:31

Universitas

U 155. broju hrvatskih sveučilišnih novina Universitas može se pročitati:

– Razgovor sa studentima Fakulteta hrvatskih studija, dobitnicima Rektorove nagrade – Karlom Grašić i Franom Miškićem (str. 14)

– Damir Boras, rektor na kraju mandata: „Visokoobrazovani mladi ljudi naša su budućnost“ (str. 2–4)

– Tijekom ljeta 2022. u prvu godinu studija upisalo se 29.630 brucoša (str. 5)

– Stjepan Lakušić novi je predsjednik Rektorskoga zbora (str. 7)

– Sveučilište u Zagrebu svečano promaknulo 310 doktora znanosti i umjetnosti (str. 10–11)

– Konferencija „Žene koje mijenjaju znanost“ (str. 12)

– Predstavljena knjiga Ivana Obadića o akademskim slobodama u prijedlozima novih zakona (str. 13)

– Uključi se i ti u projekt „72 sata bez kompromisa” (str. 14)

– Prof. Tomislav Josip Mlinarić: „Vinjete je na hrvatskim autocestama trebalo uvesti – davno!“ (str. 18–19)

– Suradnja zagrebačkoga Tekstilno-tehnološkoga fakulteta i Instituta za vunu Crne Gore – Spoj znanosti, umjetnosti i tradicije (str. 23)

– Domina Delač: „Ulaganjem u poljoprivredu podiže se standard cijele države“ (str. 24–25)

– Tajna veza kulena i kompjutoraša (str. 26)

– Pejzažne astrofotografije Branka Nađa „Hrvatska pod zvijezdama“ (str. 28)

PDF broja 155 može se preuzeti ovdje.

Brojevi Universitasa, od travnja 2009. do studenoga 2021. (br. 1 – 145) s nizom popularno-znanstvenih i stručnih priloga, mogu se listati ovdje; od travnja 2020. do sada (br. 126 – 154) ovdje, a od broja 96 (listopad 2017.) do sada u PDF-u ovdje.

Teme iz hrvatskoga akademskoga života dostupne su i na informativno-znanstvenom portalu Universitas i Twitteru. Tamo se predstavljaju događaji na Sveučilištu u Zagrebu, s osobito uspjesi, postignuća i projekti studenata, znanstvenoga i nastavnoga osoblja. Svrha je digitalnih platformi Sveučilišta dinamičnija objava različitih sadržaja vezanih uz djelovanje Sveučilišta u Zagrebu, njegovih sastavnica, znanstvenih i odgojno-obrazovnih ustanova u digitalnom okružju.