Objavljeno: 2. 1. 2018. u 09:40
Darko Čokor

Na svečanosti održanoj  27. 12. 2017. prof. dr. sc. Marku Pranjiću dodijeljena je Nagrada Ivan Filipović za životno djelo na području znanstvenog i stručnog rada.

Kraći izvadak iz obrazloženja odluke:

"Prof. dr. sc. Marko Pranjić diplomirani je teolog i diplomirani pedagog te doktor odgojnih znanosti i redoviti profesor u trajnom zvanju Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, koji je svoje akademske titule postigao na Università Pontificia Salesiana u Rimu. Zbog trajnog usavršavanja boravio je na mnogim svjetskim sveučilištima (Beč, Dublin, Pariz, Madrid, Boston i dr.).

Prof. dr. sc. Pranjić desetljećima je dugim nastavnim i znanstvenim radom pridonosio razvoju profesionalnih potreba svih koji su uključeni u odgojno-obrazovni proces RH istražujući zapadnoeuropske oblike nastavničkog obrazovanja, načinivši tako program po kojemu su se obrazovali i još uvijek obrazuju u nas na tisuće nastavnika. Načinio je i dodatni program nastavničke izobrazbe vezano uz cjeloživotno obrazovanje koji završavaju svi oni kojima su potrebne nastavničke kompetencije. Napisao je silabuse za sve temeljne predmete nastavničke izobrazbe na Hrvatskim studijima, kao i za neke izborne koji reflektiraju zapadnoeuropska dostignuća.

Prof. dr. sc. Pranjić osmislio je i vodio 3 znanstvena projekta šireći granice edukacijskih znanosti što dokazuje 12 autorskih knjiga, 18 poglavlja u knjigama, 10 udžbenika, oko 60 znanstvenih radova, oko 120 stručnih radova, sudjelovanje na 15 međunarodnih te na 25 domaćih znanstvenih i stručnih skupova, bio je mentor na 4 disertacije itd. Pranjić je sa svojim suradnicima osmislio, napisao i inicirao program cjeloživotnog obrazovanja (PPDMN) za sve one koji žele raditi u odgojno-obrazovnome procesu, a nisu imali prilike steći nastavničke kompetencije za vrijeme svoga studiranja. Osmislio je i interdisciplinarni modul „Medijskog odgoja i obrazovanja“ za dva studijska odjela Hrvatskih studija zbog promicanja medijske kulture."

Poveznica na puni tekst obrazloženja nagrade.