Objavljeno: 22. 2. 2018. u 12:57
Darko Čokor

Odjel za kulturu hrvatskoga jezika
Hrvatskoga filološkoga društva (HFD)
Katolički bogoslovni fakultet (KBF)
Sveučilišta u Zagrebu

I. poziv

Međunarodni znanstveni skup

HRVATSKI PRIJEVODI BIBLIJE

Zagreb, 26-28. rujna 2018.

Svrha skupa
Očekuju se predstavljanje jezikoslovnih, prijevodnih, teoloških, interdisciplinarnih i drugih istraživanja tekstova nekih biblijskih knjiga na hrvatskomu jeziku: pojedinih prijevoda, dva ili više jednakih dijelova Biblije različitih prevoditelja ili različitih prijevoda istih prevoditelja.

Skupom se žele i promicati znanstvene spoznaje o raznolikim i manje poznatim prijevodima na hrvatski, posebno stoga što mnogi prijevodi trajno ostali u rukopisu, mnogi prevoditelji nisu doživjeli svoje tiskano izdanje, mnogi su tiskani prijevodi (i) danas nedostupni, ili teško dostupni, a mnogi prijevodi ili njihove inačice uopće nisu poznati široj javnosti.

Godišnjice
Skup se održava i povodom nekoliko godišnjica povezanih s hrvatskim prijevodima Biblije, spomenute su najvažnije.

Izlasci cjelovitih Biblija ili novozavjetnih prijevoda
160 godina ‒ prve tri knjige cjelovitoga prijevoda Biblije Ivana Matija Škarića (svih dvanaest 1858.‒1861.)
  50 godina ‒ Zagrebačka Biblija 1968., tada Biblija Stvarnosti
  45 godina ‒ Novi zavjet Bonaventure Dude i Jerka Fućaka (1973.), uvršten u Jeruzalemsku Bibliju (1994.) KS
  10 godina ‒ izdanje Svetoga pisma Staroga i Novoga zavjeta (Stari zavjet Zagrebačka Biblija, Novi zavjet DF)

Godišnjice smrti hrvatskih biblijskih prevoditelja
100 godina ‒  dr. Josipa Stadlera († Sarajevo, 8. prosinca 1918.), sva evanđelja od 1895. do 1902.
  15 godina ‒  dr. Ljudevita Rupčića († Mostar, 25. lipnja 2003.), Novi zavjet i nekoliko knjiga
  10 godina ‒  dr. Tomislava Ladana  († Zagreb, 12. rujna 2008.), tri evanđelja

Glavne tematske skupine:

I.    Hrvatski biblijski prijevodi ‒ pojedinačno ili poredbeno
                II.   Hrvatski prijevodi u odnosu na izvornik(e)
                III.  Prevoditelji biblijskih tekstova na hrvatski
                IV.  Biblija i hrvatski jezik, književnost i kultura

Oblici sudjelovanja:

• pozvano predavanje (40 minuta + 15 minuta za raspravu)
                • izlaganje (20 minuta + 5 minuta za raspravu)
                • poster
                • okrugli stol (voditelj predlaže temu i sudionike)
                • kolokvij mladih istraživača biblijskih tekstova (sudjeluju doktorandi ili diplomandi)

Sudjelovanje
Ako želite sudjelovati na skupu, molimo vas da do 15. ožujka pošaljete samo naslov svojega izlaganja e-poštom na adresu: HrBibliana2018@gmail.com ili izravno na mrežnoj stranici HFD-a (http://www.hfiloloskod.hr).

Sažetak će trebati poslati do 15. travnja 2018, o čemu ćete biti obaviješteni na vrijeme. Prihvaćeni sažetci bit će objavljeni u e-knjizi sažetaka.

Predsjednici Programskoga odbora
prof. dr. sc. Zrinka Jelaska, HFD                        prof. dr. sc. Mario Cifrak, KBF

Predsjednici Organizacijskoga odbora
doc. dr. sc. Taras Barščevski                        dr. sc. Nada Babić