Objavljeno: 11. 10. 2018. u 11:10
Lovorka Brajković

Poštovane kolegice i kolege,

na pitanje o obvezatnosti tjelesne kulture i športa na preddiplomskim studijima daje se sljedeći odgovor.

Svi studenti prve godine preddiplomskih studija, osim onih ponavljača koji su već prije ispunili obveze na predmetu Tjelesna kultura i šport 1 i 2, u zimskom semestru upisuju i pohađaju nastavu iz predmeta Tjelesna kultura i šport 1, a u ljetnom semestru iz predmeta Tjelesna kultura i šport 2.

Svi studenti druge godine preddiplomskih studija u zimskom semestru upisuju i pohađaju nastavu iz predmeta Tjelesna kultura i šport 3, a u ljetnom semestru iz predmeta Tjelesna kultura i šport 4.

Riječ je o obvezatnim predmetima. Bez ispunjenih obveza iz tih predmeta ne može se upisati viša godina studija.

Semestar ima 15 tjedana, a ti kolegiji po 30 školskih sati vježba. Da bi se dobio potpis iz predmeta Tjelesna kultura i šport potrebno je nazočiti nastavi 12 puta, tj. na 24 školska sata.

Studentima je u nastavi tih predmeta na raspolaganju 12 športskih aktivnosti u sedam različitih termina:

ŠPORT

DAN I VRIJEME

MJESTO I ADRESA

ATLETIKA (TRČANJE)

Četvrtkom 14.00–15.30

Rekreacijsko-športski centar Jarun, Jarun bb

BADMINTON

FUTSAL

GRUPNI PROGRAMI

KLIZANJE

Srijedom 18.00–19.30 (u zimskom semestru)

Športsko-rekreacijski centar Šalata, Schlosserove stube 2

KOŠARKA

ODBOJKA

PJEŠAČENJE (NA SLJEME)

Subotom 9.00–12.00

Polazak ispred tunela: Nad Tunelom 10

PLIVANJE

Utorkom 12.00–13.30

Zimsko plivalište Mladost, Trg Krešimira Ćosića 10

RUKOMET

STOLNI TENIS

TERETANA

Srijedom i četvrtkom 12.00–13.30

Fitness-centar Adam i Eva, Veslačka ulica 2

Pohađanje predmeta Tjelesna kultura i šport 1, 2, 3 i 4 propisano je aktima Sveučilišta i Hrvatskih studija još od 2005. godine.

Članak 69. stavak 12. Statusa Sveučilišta u Zagrebu od 2005. do danas određuje: „Nastava i izvannastavne djelatnosti studenata iz tjelesne i zdravstvene kulture izvode se […] kao obvezne u prvoj i drugoj godini preddiplomskog studija, te kao neobvezne u ostalim godinama studija.“

Članak 57. Pravilnika o preddiplomskim i diplomskim studijima Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu od 10. veljače 2009., od 13. srpnja 2010. i 20. listopada 2015. propisuje: „Nastava iz tjelesne i zdravstvene kulture izvodi se kao obvezna nastava tijekom 1. i 2. godine preddiplomskoga studija. Student može, ako želi, sudjelovati u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture tijekom cijeloga studija.“

Stoga su predmeti Tjelesna kultura i šport 1–4 sastavni dio svih preddiplomskih studijskih programa Hrvatskih studija i Izvedbenoga nastavnoga plana.

Svrha tjelesne kulture i športa jest:

• usvajanje znanja,

• stjecanje vještina, umijeća i zdravih navika,

• razvijanje pozitivnoga stajališta prema tjelesnoj aktivnosti i zdravomu načinu življenja kako bi se omogućilo dosizanje najboljih tjelesnih i duševnih potencijala pojedinca,

• razumijevanje važnosti da se tijekom cijeloga života održava i unaprjeđuje tjelesna spremnost i zdravlje te spoznaje povezanost tjelesnoga, duševnoga i emocionalnoga zdravlja,

• promicanje suradničkoga i obzirnoga ponašanja,

• usvajanje općeljudskih i športskih vrijednosti i nenasilnoga rješavanja sukoba,

• jačanje samopoštovanja, samopouzdanja i sposobnosti emocionalne samoregulacije – kontrole agresivnosti,

• poticanje ustrajnosti, pomaganja drugima, pravilne komunikacije,

• poštovanje dogovora, svladavanje straha

• osposobljavanje za timsko djelovanje.

Opise predmeta Tjelesna kultura i šport 1–4 možete vidjeti ovdje.

Studentska športska natjecanja može se pogledati ovdje.

Studenti se na natjecanja mogu prijaviti predmetnomu nastavniku.

Nastavnik tjelesne kulture i športa prima studente na konzultacije srijedom od 14.00 do 15.00 sati u svojem kabinetu (soba 116).

U Zagrebu 10. listopada 2018.

Povjerenica za osiguravanje kvalitete, studijske programe i cjeloživotnu naobrazbu

doc. dr. sc. Lovorka Brajković