Objavljeno: 29. 11. 2019. u 19:38

U objekt Hrvatskih studija koji obično zovemo Otoci, jer se u njemu nalaze predavaonice Krk, Hvar, Brač i Lastovo, uveden je optički internet ovaj tjedan. Objekt je u porabi od 2014. godine, kada je kao rješenje za pristup internetu u tamošnjim predavaonicama i uredima izabran bežični Eduroam.

To se rješenje pokazalo nedostatno i prije 2017. godine, kad su pribavljene nove ponude za potrebne radove, te su odmah po odobrenju izvedeni radovi ožičavanja samoga objekta, jer 2014. nije izvedena ni redovna Ethernet instalacija.

Za samo spajanje na optičku okosnicu mreže na kampusu iskorišteni su radovi na adaptaciji objekta 60 (iza Otoka, današnji objekt DHMZ-a), čime je postignuta znatna ušteda. Prvo računalo spojeno je u srijedu, ostatak računala spojen je jučer i danas.

Dvorana Zagreb opremljena je prvim projektorom pune tzv. visoke razlučivosti (1080p) na Hrvatskim studijima, instalacija je dopunjena tako da je moguća uporaba VGA (analognog) i HDMI (digitalnog) video signala. Nakon 12 godina zamijenjeno je pojačalo u dvorani Zagreb, prošle je godine bila zamijenjena mikseta i dio mikrofona.