Objavljeno: 1. 12. 2019. u 21:41

PREDSTAVLJANJE KNJIGE STJEPANA ASIĆA VAPAJ IZ DALJINE, HRVATI (ZAPADNE) AUSTRALIJE, 1976 – 2016 4. PROSINCA 2019.

Predstavljanje knjige naslova Vapaj iz daljine, Hrvati (Zapadne) Australije, 1976 - 2016 autora gospodarstvenika i političara Stjepana Asića održat će se u srijedu 4. prosinca 2019. s početkom u 13 sati u Velikoj dvorani Hrvatske matice iseljenika, Trg Stjepana Radića 3, Zagreb.

Uz zamjenika ravnatelja Hrvatske matice iseljenika dr. sc. Ivana Tepeša, knjigu će predstaviti recenzentica dr. sc. Rebeka Mesarić Žabčić, znanstvena savjetnica sa zagrebačkoga Instituta za društvene znanosti Ivo Pilar, u ime nakladnika Despot Infinitus d. o. o. glavni urednik Zvonimir Despot, kao i autor Stjepan Asić.

Memoari Vapaj iz daljine autora Stjepana Asića s višedesetljetnom australskom adresom kroz paletu osobnih doživljaja istodobno daju i pregled o životu Hrvata iz Zapadne Australije u razdoblju od 1976. do 2016. Sam naslov već daje naslutiti autorov motiv pisanja knjige. Izazovi migrantskog života tijekom četiri najvažnija životna desetljeća u tuđini, uz jezične i ine barijere, mogu se sažeti u znakovitu naslovnu sintagmu Vapaj iz daljine, koja odražava složenost integracijskih procesa izmještenih pečalbara razne provenijencije. Autor kroz čitavu lepezu aktivnosti iznosi svoju autobiografsku priču, kritički opisujući pojedinosti vlastitog životnog puta na vremenskoj okomici od gotovo pola stoljeća, osvrćući se na važnost podrijetla, na (samo)potvrđivanje kroz rad, značaj domicilnog društva i migrantskih mreža kao i  ostalih društvenih veza za opstanak - malog čovjeka, ali velikih ljudi - daleko od zavičaja.