Objavljeno: 6. 11. 2021. u 17:48

Mjesec knjige 2021.

Zadnji tjedan manifestacije Mjeseca hrvatske knjige na FHS-u, koju su ove godine organizirali Udruga studenata Studia Croatica i Čitateljski klub studenata Fakulteta hrvatskih studija, donosi šest zanimljivih događanja:

1. Predstavljanje knjige izv. prof. dr. sc. Dubravke Zime Praksa svijeta. Ivana Brlić-Mažuranić u izdanju Ljevak

Sat: početak u 10 sati

izv. prof. dr. sc. Dubravka Zima, autorica

Marijana Hameršak, recenzentica

Katarina Jelić, moderatorica

Luka Lulić, predstavnik Udruge studenata Studia Croatica

2. Razgovori o Tinu Ujeviću u politici i književnosti

Sat: početak u 13.00 sati

Sudjeluju:

Jure Trutanić, mag. paed. et mag. educ. hist.

Ivona Gradečak, predstavnica Udruge studenata Studia Croatica

3. Razgovori: Kako i zašto se oduševiti za čitanje Svetoga Pisma?

Sat: početak u 14.30 sati

doc. dr. sc. Anđelo Maly

Ivona Gradečak, predstavnica Udruge studenata Studia Croatica

4. Predstavljanje knjige doc. dr. sc. Marka Jerkovića Institutional Aspects of Church and Social History u nakladi Fakulteta hrvatskih studija

Datum: 10. studenoga 2021. godine (srijeda)

Sat: početak u 13.30 sati

doc. dr. sc. Marko Jerković

doc. dr. sc. Daniel Patafta

Petar Ušković Croata, moderator

Monika Jerković, predstavnica Udruge studenata Studia Croatica

5. Razgovori o religijskim temama u književnosti

Datum: 12. studenoga 2021. godine (petak)

Sat: početak u 8.30 sati

8.30 – 9.00 sati, izv. prof. dr. sc. Ivo Džinić, uvodno izlaganje

9.15 – 9.45 sati, prof. dr. sc. Stipan Tadić (Od „traženog" i „nepoznatog" Boga, do molitve čovjeka koji ne vjeruje i mistika: Bog u poeziji nekih hrvatskih pjesnika od moderne do (post)moderne)

10.00 – 10.30 sati, prof. dr. sc. Ivan Karlić (Crkva (teologija) i kultura u dijalogu)

10.45 – 11.15 sati, prof. dr. sc. Zdenka Janeković Römer (Thomas Stearns Eliot, Ubojstvo u katedrali: što je vrijedno žrtve, a što nije vrijedno ni zaborava!)

11.30 – 12.00 sati, prof. dr. sc. Mirjana Matijević Sokol (Tragovi Biblije u hrvatskim srednjovjekovnim latinskim zapisima)

12.15 – 12.45 sati, prof. dr. sc. Danijel Labaš (Popularni filmovi i religija)

13.00 – 13.30 sati, doc. dr. sc. Daniel Patafta (Pjesma stvorova sv. Franje Asiškoga)

13.45 – 14.15 sati, doc. dr. sc. Lucija Krešić Nacevski („Saeculi mala" u latinskoj hagiografiji)

14.30 – 15.00 sati, izv. prof. dr. sc. Mladen Tomorad (Kraj štovanja poganskih religija s naglaskom na Egipat – činjenice i kontroverze (4. – 6. st.))

15.15 – 15.45 sati, doc. dr. sc. Suzana Peran Vrhovski (Odjeci književnosti religijske tematike u medijima)

16.00 – 16.30 sati, Petar Bilobrk, mag. relig. (Književnost i Hrvatski katolički pokret)

6. Predstavljanje knjige dr. sc. Tomislava Sunića Posmrtni izvještaj: Kulturna preispitivanja iz postmoderne – Drugo izdanje u izdanju Despot Infinitus

Datum: 15. studenoga 2021. godine (ponedjeljak)

Sat: početak u 10.00 sati

dr. sc. Tomislav Sunić, autor

prof. dr. sc. Boštjan Marko Turk

Leo Marić, mag. hist.

Mirna Sunić-Žakman, prof.

Zvonimir Despot, nakladnik

Primož Kuštrin, prevoditelj

Matija Čeh, moderator

Petar Šarić, predstavnik Udruge studenata Studia Croatica

Svakako posjetite neka od budućih događanja.