Objavljeno: 29. 3. 2023. u 13:09

U ponedjeljak, 27. ožujka otvorena je druga po redu FHS – ART izložba umjetničkih radova studenata. Udruga studenata filozofije Scopus je pokrenula projekt krajem 2021. godine no ovogodišnju izložbu organizira znanstveno – kulturni projekt Zagrebački estetički laboratorij koji nastaje ove godine unutar Scopusa. Ideja estetičkog laboratorija se rađa po uzoru na hrvatskog filozofa Pavla Vuka - Pavlovića koji sredinom 20. stoljeća organizira Laboratorij za estetiku na Katedri za filozofiju u Skoplju. Cilj Zagrebačkog estetičkog laboratorija vodi se glavnim temama estetike po Pavloviću, a to jest stvaranje bolje budućnosti uz estetski i duševni odgoj kroz umjetnost.

Ove godine, priliku za prijavu imali su studenti cijeloga Sveučilišta u Zagrebu te je samim time izložba dobila puno veći značaj. Stoga izlagači dolaze s Filozofskog fakulteta, Fakulteta filozofije i religijskih znanosti, Agronomskog fakulteta, Sveučilišta Vern’, Visokog učilišta Algebra te naravno Fakulteta hrvatskih studija.

Jedna od predstavnica Udruge studenata filozofije Scopus, Karla Greguranić, je predstavila projekt i izložbu, dok je voditeljica projekta Zagrebački estetički laboratorij, doc. dr. sc. Željka Metesi Deronjić, održala izlaganje Umjetnost u doba destrukcije povodom otvorenja izložbe. S obzirom na izbivanje o.d. dekana prof. dr. sc. Stjepana Ćosića,  profesorica Metesi Deronjić je svečano proglasila izložbu otvorenom.

Organizacijski odbor laboratorija je i ove godine pozvao nekoliko afirmiranih umjetnika na gostovanje na izložbi te će biti moguće poslušati književnika Kristiana Novaka, 14. travnja u 12.30 sati, zatim karikaturista Nika Titanika, 21. travnja u 11.30 sati te pjesnikinju Božicu Jelušić, 26. travnja u 11 sati.

Izložba je otvorena do 27. travnja u prostorima knjižnice te Vas sve pozivamo da razgledate poeziju, kratke priča, fotografije, stripove, crteže te slike naših kolega.

Izlagači: Tamara Bednjanec, Ivana Bednjanec, Deniz Brukner, Valentina Petra Eterović Buble, Mihaela Buneta, Juraj Matej Ćurdo, Jan Finderle, Dora Frajt, Petra Jakopiček, Nikša Janković, Marina Jurčić, Ana Klasnić, Martin Lazić, Marija Lucin, Stela Mutavdžija, Jura Obadić, Tin Pogorelac, Marin Prka, Lucija Pušonjić, Nela Radman, Luka Sadarić, Tilija Simon, Sara Sivić, Lea Šoljan, Marija Šulentić, Kristian Valečić, Martina Vlahović, Karla Vuković, Josephine Ida Zec

Organizacijski odbor Zagrebačkog estetičkog laboratorija: Ivana Bednjanec, Karla Greguranić, Marina Jurčić, Martin Lazić, Tara Marinković, Marin Prka, Lucija Pušonjić, Nela Radman, Magdalena Galić Stipančić, Iva Tomas, Tea Vlahov

Piše: Lucija Pušonjić