Društvo studenata povijesti „Ivan Lučić – Lucius“

O nama

Društvo studenata povijesti „Ivan Lučić – Lucius“ (DSP Lucius), koje okuplja studente povijesti Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, osnovano je 1999. godine na inicijativu studenata treće i četvrte godine. Društvo je dobilo naziv prema ocu hrvatske moderne historiografije, Ivanu Lučiću, poznatom i pod latiniziranim imenom Lucius. Na prvoj izbornoj skupštini održanoj 30. svibnja 1999. za predsjednika je izabran Daniel Mondekar, za potpredsjednike Tomislav Car i Ivan Penava, a za tajnika Ivo Dumančić. Društvo studenata povijesti „Ivan Lučić – Lucius“ upisano je u Registar udruga Republike Hrvatske pod registarskim brojem 21003831.

Ciljevi

Okupljanje sadašnjih studenata povijesti Hrvatskih studija te studenata povijesti drugih visokih učilišta u Hrvatskoj zainteresiranih za rad na promicanju i istraživanju domovinske povijesti naš je temeljni cilj. DSP se zalaže za što sadržajnije sudjelovanje svojih članova u studiranju te znanstvenom i stručnom radu te za marljivost i ustrajnost na vlastitom općem, stručnom i znanstvenom usavršavanju tijekom preddiplomskoga i diplomskoga studija.
Kako bi ostvario svoje ciljeve, DSP surađuje s nadležnim državnim tijelima, ustanovama i institutima, organizira seminare i znanstvene simpozije, izdaje vlastite publikacije, organizira stručna putovanja u svrhu upoznavanja studenata s događajima i mjestima na kojima su se ti događaji odvijali te sudjeluje u projektima znanstvenih i stručnih institucija.

Što radimo?

DSP Lucius godišnje organizira znanstveno-stručni skup pod nazivom "Dies historiae", koji svoju tradiciju bilježi već više od petnaest godina, gdje sudjeluju ugledni profesori i znanstvenici. Osim toga, DSP organizira i interdisciplinarni studentski simpozij, također jednom godišnje. Uz sve navedeno, redovito se održavaju tribine, predavanja i predstavljanja knjiga aktualne historiografske tematike.

Izdanja

Posebno se ponosimo našim izdanjima, za koja uvijek imamo svesrdnu pomoć Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu:

Biblioteka „Dies“ – zbornici radova sa znanstvenih skupova „Dies historiae“

Od 2003. DSP organizira znanstveni skup „Dies historiae“. Znanstveni skup ima tradiciju održavanja krajem tekuće godine, odnosno u prosincu. Skup prati biblioteka.

„Dies historiae“

2003. – Gradske marginalne skupine kroz srednji vijek i ranomoderno doba
2004. – Dodiri civilizacije i/ili „civilizacija“ na hrvatskom povijesnom prostoru
2005. – Raznolikosti među hrvatskim plemstvom kroz povijest
2006. – Tajna društva
2007. – Na rubu zakona: društveno i pravno neprihvatljiva ponašanja kroz povijest
2008. – „Bibe aquam de cisterna tua et fluenta putei tui“ – Voda i njezina uloga kroz povijest
2009. – Predrasude i stereotipi kroz povijest
2010. – Identiteti kroz povijest i identiteti danas
2011. – Domovinski rat – istraženost i kontroverze
2012. – Žene kroz povijest
2013. – Res novae et seditiones: pobuna kao čimbenik promjene
2014. – „Negativci“ – ozloglašene i omražene povijesne osobe iz druge perspektive (program)
2015. – Pogled na društvo kroz prizmu zabave (program)
2016. – Atentati kao sredstva političke borbe (program)
2017. – Društvena povijest: mogućnosti i izazovi u kontekstu hrvatske historiografije (program)
2018. – Prvi svjetski rat: sto godina nakon (u pripremi)

Biblioteka „Lucius“ – časopis DSP Lucius

Zbornik radova odnosno časopis pokrenut je 2002. godine od strane nekoliko studenata povijesti Hrvatskih studija te je kao takav prvi časopis u Hrvatskoj. Glavni cilj je prikupljanje i sistematiziranje studentskih radove povijesne tematike u jednoj serijskoj publikaciji i tako studentima povijesti omogući objavljivanje rezultata njihovih istraživanja. Uređivačka koncepcija časopisa slijedi tendenciju objavljivanja zaista uspješnih studentskih radova, što znači radova nagrađenih rektorovom nagradom, uspješnih diplomskih radova te seminarskih radova studenata povijesti. Važno je naglasiti da vrijednost nekog teksta za objavljivanje u časopisu ne određuju studenti već se ta odluka prepušta profesorima i znanstvenicima. Svi radovi nagrađeni Rektorovom nagradom se objavljuju jer ta nagrada sama po sebi ima određenu težinu, diplomski radovi se objavljuju uz suglasnost profesora mentora i članova komisije koja je sudjelovala pri obrani diplomskog rada, dok seminarski radovi prolaze recenziju barem dva profesora koja su specijalizirala područje kojim se rad bavi. Glavni urednik i uredništvo mijenjaju se svakim novim vodstvom.

Interdisciplinarni studentski simpoziji

2014. - I. interdisciplinarni studentski simpozij: Utjecaji povijesnih prekretnica na društvene preobražaje
2015. – II. interdisciplinarni studentski simpozij: Povijest i umjetnost
2016. – III. interdisciplinarni studentski simpozij: Razlozi i načini mitologizacije povijesti
2017. - IV. interdisciplinarni studentski simpozij: „Tijesan mi bijaše vijek, a velebna bješe mi duša“: pojedinci izvan svoga vremena kroz povijest (organiziran po prvi puta u suradnji s Festivalom povijesti „Kliofest“ i održan u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu)
2018. – (u pripremi)

Za sve dodatne informacije pišite nam na dsp.lucius@gmail.com.

Članom Društva studenata povijesti "Ivan Lučić - Lucius" možete postati popunjavanjem pristupnice.

Trenutno Predsjedništvo
Zdeslav Indir, predsjednik
Vlatko Smiljanić, potpredsjednik
Frane Gverić, potpredsjednik
Ivan Kučina, tajnik
Filip Šćuric, zamjenik tajnika

Nadzorni odbor
Maja Nikšić, predsjednica
Mateo Beljak, član
Robert Jurčić, član
Ivan Marjanović, član
Marko Šarunić, član

Likvidatorica
Tea Ćiraković

Glavni urednik Facebook stranice DSP Lucius
Vlatko Smiljanić

Informacije

Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu pokrenuti su i ustrojeni 16. studenoga 1992., isprva samo kao dvosemestralni Sveučilišni komparativni studij hrvatske filozofije i društva. Taj je program potom preoblikovan u program redovitog četverogodišnjeg studija.