Gostujuća predavanja

2014.

Danijela Stefanović (Odelenje za istoriju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu): Egipat i Nubija u vreme Srednjeg carstva (oko 2040-1750. god. pre n.e.)

2014.

Danijela Stefanović (Odelenje za istoriju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu): Egipat i istočni Mediteran u XIII/XII veku pre n.e.

2014.

Danijela Stefanović (Odelenje za istoriju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu): Egipat i Stari istok krajem VII veka pre n.e.

2013

Joanna Popielska (Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, University of Pultusk, Poljska): The Pyramid Texts - the world oldest religious book“,

2013.

Joanna Popielska (Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, University of Pultusk, Poljska): Ancient Egyptian Creator in the Old Kingdom religious texts

2013.

Joanna Popielska (Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, University of Pultusk, Poljska) Ancient Egyptians enjoyed life!

2013.

Joanna Popielska (Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, University of Pultusk, Poljska): Did the Egyptian Creator have a Dog Face?

2013.

Beatrix Gessler-Löhr (Institute of Egyptology, University of Heidelberg): The New Kingdom necropolis of Saqqara worldwide – excavating in museums