Vijeće odsjeka
Predstojnik
doc. dr. sc. Vlatka Vukelić

Članovi
Mijo Beljo, mag. educ. hist., asistent
doc. dr. sc. Krešimir Bušić
prof. dr. sc. Stjepan Ćosić
doc. dr. sc. Eva Katarina Glazer
doc. dr. sc. Stipica Grgić
doc. dr. sc. Marko Jerković
doc. dr. sc. Ivana Jukić
dr. sc. Valerija Macan Lukavečki, viša asistentica
prof. dr. sc. Mirjana Matijević-Sokol
doc. dr. sc. Kristina Milković
doc. dr. sc. Tomislav Popić
dr. sc. Vladimir Šumanović, viši asistent
doc. dr. sc. Mladen Tomorad
izv. prof. dr. sc. Darko Vitek

Predstavnici vanjskih suradnika
prof. dr. sc. Josip Jurčević
prof. dr. sc. Mijo Korade

Predstavnik studenata
Vlatko Smiljanić, univ. bacc. hist.

Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu djeluju od 16. studenoga 1992. godine. Od 2017. ustrojeni su kao sveučilišni odjel za interdisciplinarno proučavanje tradicionalnih i suvremenih kulturoloških tema vezanih uz Republiku Hrvatsku, hrvatski narod i iseljeništvo, poput kulturne i intelektualne povijesti i zbilje, medijske i interpersonalne komunikacije, akcija društvenih skupina, ljudskoga doživljavanja i ponašanja, razvoj jezika, otvorenih političkih, kulturnih i socijalnih pitanja od nacionalnoga ili regionalnoga interesa.
Kao visokoobrazovna i znanstveno-istraživačka organizacija izvode studije na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini. Studijski programi filozofije, hrvatskoga latiniteta, komunikologije, kroatologije, latinskoga jezika, povijesti, psihologije i sociologije, znanstvenoga i nastavničkoga smjera, usporedno uzimaju u obzir četiri sastavnice: 1. općeteorijsku i metodološku, 2. nacionalnu ili kroatološku, 3. europsku i 4. globalnu.