O odsjeku

Studij povijesti na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu nastao je tijekom 1996. godine kada je započet postupak prihvaćanja četverogodišnjeg dodiplomskog studijskog programa povijesti. Nastava se započela izvoditi tijekom akademske godine 1997./1998. Današnji studij temelji se na studijskom programu koji se prema bolonjskom sustavu započeo izvoditi tijekom akademske godine 2005./2006. Sve tri razine studija povijesti na našem odjelu ustrojene su prema suvremenim znanstvenim i didaktičkim standardima povijesti i drugih srodnih humanističkih znanosti. Tijekom proteklih devet akademskih godina program je doživio neke izmjene kako bi se studijski program koji se izvodi što bolje prilagodio studentima te olakšalo njihovo studiranje. Specifičnost našeg nastavnog plana je interdisciplinarno povezivanje s drugim povijesnim institucijama (instituti, muzeji, zavodi) što omogućuje našim studentima da se već tijekom preddiplomskog studija započnu istraživački profilirati u područjima koja ih zanimaju. Na diplomskom studiju studentima je omogućena tematska specijalizacija kroz veliki broj izbornih kolegija. Iako studij povijesti na našem odjelu ima naglasak na hrvatsku povijest, on ne isključuje mogućnost profiliranja naših studenata u raznim područjima svjetske povijesti od starih civilizacija starog Istoka do moderne i suvremene povijesti. Razmišljate li o ozbiljnom studiju povijesti pozivamo vas da na ovim stranicama informirate o našim nastavnicima i suradnicima, programu te istraživačkim i znanstvenim postignućima.

Objavljeno: 10. 2. 2015. u 12:00
Mladen Tomorad

Odjel za povijest Hrvatskih studija u suradnji s nekoliko drugih institucija iz Hrvatske i Europe od 2. do 7. lipnja 2015. godine organizira međunarodnu znanstvenu konferenciju „CECE7 - VIIth European Conference of Egyptologists. Egypt 2015: Perspectives of Research“. Konferencija će se održati u "Zlatnoj dvorani" Hrvatskog instituta za povijest (Opatička 10).

Za njenu realizaciju potrebna nam je pomoć desetak studenata koji su zainteresirani steći iskustvo u organizaciji ovako velikih događanja. Pomoć će nam biti potrebna u narednim mjesecima, te u vrijeme trajanja skupa.

Za sve dodatne informacije obratite se pročelniku Odjela za povijest doc. dr. sc. Mladenu Tomoradu koji je ujedno i glavni organizator konferencije. Informacije možete dobiti na fakultetu ili putem e-maila (mladen.tomorad@zg.t-com.hr).