O odsjeku

Studij povijesti na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu nastao je tijekom 1996. godine kada je započet postupak prihvaćanja četverogodišnjeg dodiplomskog studijskog programa povijesti. Nastava se započela izvoditi tijekom akademske godine 1997./1998. Današnji studij temelji se na studijskom programu koji se prema bolonjskom sustavu započeo izvoditi tijekom akademske godine 2005./2006. Sve tri razine studija povijesti na našem odjelu ustrojene su prema suvremenim znanstvenim i didaktičkim standardima povijesti i drugih srodnih humanističkih znanosti. Tijekom proteklih devet akademskih godina program je doživio neke izmjene kako bi se studijski program koji se izvodi što bolje prilagodio studentima te olakšalo njihovo studiranje. Specifičnost našeg nastavnog plana je interdisciplinarno povezivanje s drugim povijesnim institucijama (instituti, muzeji, zavodi) što omogućuje našim studentima da se već tijekom preddiplomskog studija započnu istraživački profilirati u područjima koja ih zanimaju. Na diplomskom studiju studentima je omogućena tematska specijalizacija kroz veliki broj izbornih kolegija. Iako studij povijesti na našem odjelu ima naglasak na hrvatsku povijest, on ne isključuje mogućnost profiliranja naših studenata u raznim područjima svjetske povijesti od starih civilizacija starog Istoka do moderne i suvremene povijesti. Razmišljate li o ozbiljnom studiju povijesti pozivamo vas da na ovim stranicama informirate o našim nastavnicima i suradnicima, programu te istraživačkim i znanstvenim postignućima.

Objavljeno: 28. 11. 2018. u 10:42
Iva Ćalić
Znanstveni skup: „Zbrinjavanje...

Poštovani,
Odjel za povijest Hrvatskoga katoličkog sveučilišta te Odjel za povijest Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, a pod pokroviteljstvom Sisačke biskupije, organiziraju znanstveni skup posvećen problematici zbrinjavanja kozaračke djece, odnosno znanstvenoj obradi tema vezanih uz postojanje Dječjeg prihvatilišta u Sisku (1942.-1943.).

Skup će se održati 30. studenoga 2018. godine u Sisačkom biskupskom ordinarijatu na adresi: Trg bana Josipa Jelačića 9, Sisak, u dvorani Sv. Ivana Pavla II.

Program:

09:30 – 09:50 sati: Okupljanje sudionika, registracija

10:00 – 10:20 sati: Otvaranje skupa

Pozdravne riječi:

mons. dr. Vlado Košić, Biskup sisački

prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Zagreb

doc. dr. sc. Vlatka Vukelić, Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu

10:20 – 10:40 sati: dr. sc. Juraj Batelja –„Zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac u brizi za ratnu siročad“, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

10:40 – 11:00 sati: izv. prof. dr. sc. Mario Kevo – plenarno izlaganje (Key Note) – „Sudbina djece u NDH – izvor polemika ili Opći uvod u temeljnu problematiku znanstvenog skupa“, Odjel za povijest Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu

11:00 – 11:20 sati: Vladimir Šumanović, mag. hist. - „Institucije vlasti NDH u Sisku 1942./1943.“, Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu

11:20 – 11:40 sati: prof. dr. sc. Josip Jurčević – „Kozaračka djeca u sustavu manipulacije žrtvama Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj“, Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu

11:40-12:00 sati: Rasprava