O odsjeku

Studij povijesti na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu nastao je tijekom 1996. godine kada je započet postupak prihvaćanja četverogodišnjeg dodiplomskog studijskog programa povijesti. Nastava se započela izvoditi tijekom akademske godine 1997./1998. Današnji studij temelji se na studijskom programu koji se prema bolonjskom sustavu započeo izvoditi tijekom akademske godine 2005./2006. Sve tri razine studija povijesti na našem odjelu ustrojene su prema suvremenim znanstvenim i didaktičkim standardima povijesti i drugih srodnih humanističkih znanosti. Tijekom proteklih devet akademskih godina program je doživio neke izmjene kako bi se studijski program koji se izvodi što bolje prilagodio studentima te olakšalo njihovo studiranje. Specifičnost našeg nastavnog plana je interdisciplinarno povezivanje s drugim povijesnim institucijama (instituti, muzeji, zavodi) što omogućuje našim studentima da se već tijekom preddiplomskog studija započnu istraživački profilirati u područjima koja ih zanimaju. Na diplomskom studiju studentima je omogućena tematska specijalizacija kroz veliki broj izbornih kolegija. Iako studij povijesti na našem odjelu ima naglasak na hrvatsku povijest, on ne isključuje mogućnost profiliranja naših studenata u raznim područjima svjetske povijesti od starih civilizacija starog Istoka do moderne i suvremene povijesti. Razmišljate li o ozbiljnom studiju povijesti pozivamo vas da na ovim stranicama informirate o našim nastavnicima i suradnicima, programu te istraživačkim i znanstvenim postignućima.

Objavljeno: 2. 12. 2019. u 08:46
Administrator

11. prosinca: Gastarjbateri: usporedba iseljeničkih valova Hrvata u Njemačku (1960.–2020.)

U Hrvatskoj matici iseljenika, Trg Stjepana Radića 3 u srijedu 11. prosinca 2019. s početkom u 18 sati započet će okrugli stol „Gastarbajteri“, o usporedbi iseljeničkih valova Hrvata u Njemačku: „gastarbajterskoga“ i „EU – iseljeničkoga vala“ (1960.–2020.). Govorit će: prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta, dr. sc. Holger Haibach, ravnatelj Zaklade Konrad Adenauer, dr. sc. Karolina Novinščak Körker iz Regensburga, stručnjakinja za migracije i doc. dr. sc. Tado Jurić s HKS-a, vanjski suradnik Hrvatskih studija.

Od 19 do 20 sati održat će se javna rasprava o usporedbi „gastarbajterskoga“ iseljeničkoga vala i iseljeničkoga vala u Europsku uniju, uz sudjelovanje publike s pitanjima, na kojoj će sudjelovati: dr. sc. Karolina Novinščak Körker sa Sveučilišta u Regensburgu, prof. dr. sc. Jasna Čapo s Instituta za etnologiju i folkloristiku te s Hrvatskih studija: prof. dr. sc. Josip Jurčević i doc. dr. sc. Tado Jurić.

U 20 sati otvorit će se izložba o gastarbajterima.

Osiguran je simultani prijevod s njemačkoga na hrvatski. Ulazak je besplatan, a dobro su došli osobito studenti demografije, hrvatskoga iseljeništva i povijesti.

Pozivnica

Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu visokoučilišna je ustanova i znanstvena organizacija, koja ima poziv: istraživati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povijesno naslijeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o postojećim znanjima i novostečenim spoznajama poučavati u sustavu visokoučilišne naobrazbe te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.

© 2013. - 2020. Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija. Sva prava pridržana. Računalna služba
QuiltCMS