Hrvatski narod u prvoj polovini 20. stoljeća
Šifra: 188122
ECTS: 5.0
Nositelji: doc. dr. sc. Vladimir Šumanović
Prijava ispita: Studomat
Engleski jezik:

1,0,0

Nastava se odvija na hrvatskom jeziku u svim svojim elementima, a stranim studentima koji su pridruženi mješovitoj grupi nudi se mogućnost savladavanja predmeta pomoću dodatnih izravnih konzultacija s nastavnikom i asistentima na engleskom jeziku. Pri tome, nastavnik stranog studenta upućuje na odgovarajuću literaturu na engleskom jeziku te mu osigurava mogućnost polaganja predmeta na engleskom jeziku.
Opterećenje:

1. komponenta

Vrsta nastaveUkupno
Predavanja 30
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
Opis predmeta:
Ciljevi kolegija: Stjecanje znanja i vještina potrebnih za razumijevanje navedenog razdoblja. Student će po završetku slušanja kolegija moći razumjeti osnovne probleme vezane uz procese jugoslavenskog ujedinjenja, razvoja hrvatske državne i političke misli, unitarizma i diktatorskog centralizma te događaja i stradavanja u Drugom svjetskom ratu. Prigodom slušanja kolegija studente se potiče na samostalno artikuliranje stavova, unaprjeđenje kritičkog razmišljanja te stjecanje vrijednosnih stavova prema zadanoj problematici.
Način polaganja ispita: Pomoću dva kolokvija-eseja studenti će se moći riješiti dijelova kasnijeg usmenog ispita. Oni koji ne polože kolokvij ili nisu zadovoljni njegovom ocjenom, pristupaju u terminima naznačenima ispitnim rokovima usmenom ispitu. Potvrde da je predmet odslušan (potpisi) dijele se na posljednjem predavanju.
Literatura:
  1. Boban, Ljubo: Hrvatske granice 1918.-1993.
  2. Goldstein, Ivo: Hrvatska 1918-2008.
  3. Matković, Hrvoje: Povijest Jugoslavije (1918.-1991.)
5. semestar
Obavezni predmet - Redovni studij - Povijest
Obavezni predmet - Redovni studij - Povijest
Termini konzultacija:
Objavljeno: 1. 10. 2020. u 09:31
Uređeno: 1. 10. 2020. u 09:35
Stipica Grgić
Predstavljanje knjige Između režimske...

Pozivamo sve zainteresirane na predstavljanje knjige Između režimske ideologije i potreba građana: Savska banovina 1929-1939. Ona je ove godine izišla u sklopu biblioteke "Institucije i pojedinci" koju izdaje Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Promocija će se održati u Knjižnici Fakulteta hrvatskih studija u utorak, 13. listopada 2020. s početkom u 10h (uz pridržavanje propisanih mjera).

Na predstavljanju će govoriti urednica biblioteke "Institucije i pojedinci", doc. dr. sc. Ivana Jukić (Odjel za povijest Fakulteta hrvatskih studija), potom recenzentica knjige dr. sc. Suzana Leček, znanstvena savjetnica u trajnom zvanju (Hrvatski institut za povijest - Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje) te autor monografije, doc. dr. sc. Stipica Grgić (Odjel za povijest Fakulteta hrvatskih studija).

Radujemo se Vašem dolasku!

Popis obavijesti

Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu visokoučilišna je ustanova i znanstvena organizacija, koja ima poziv: istraživati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povijesno naslijeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o postojećim znanjima i novostečenim spoznajama poučavati u sustavu visokoučilišne naobrazbe te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.

Adresa: Borongajska cesta 83d, Zagreb
© 2013. - 2024. Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija. Sva prava pridržana. Računalna služba         Izjava o pristupačnosti
QuiltCMS