Objavljeno: 26. 9. 2018. u 15:31
Uređeno: 26. 9. 2018. u 16:14
Maria Florencia Luchetti

Na portalu Vijesti.ba objavljen je još jedan članak vezan za projekt „Studentska virtualna mreža“ čiji su nositelj i koordinator Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu. Na članku možete saznati više o osobnom iskustvu sudionika i o prvom ciklusu projekta.

Prenosimo ovdje cijeli članak, a original možete vidjeti na sljedećoj poveznici.

Probni dio projekta "Studentska virtualna mreža" u kojem su sudionici iz Australije i Mostara putem Skype sesija učili hrvatski, odnosno engleski jezik, započeo je tijekom ljeta akademske 2017./18. godine.

Ovaj dio projekta sastojao se od Skype sesija tijekom kojih su partneri učili hrvatski i engleski jezik. Sudionici koji su učili hrvatski jezik nalazili su se u Australiji, a oni koji su učili engleski u Mostaru ili u Hrvatskoj, priopćeno je u ponedjeljak iz Ureda za odnose s javnošću Sveučilišta u Mostaru.

"Moje iskustvo s pilot projektom je izuzetno pozitivno. Moj partner mi je jako pomogao, bio je strpljiv i istinski zainteresiran da me nauči govoriti hrvatski. Razgovarati s izvornim govornikom i vidjeti gdje živi učinilo je da se osjetim bliže jeziku i zemlji", izjavila je Cassandra Beširević, sudionica projekta.

Njezin partner Vice Bošnjak kazao je kako je program odličan, jer pored toga što je dobio priliku vježbati engleski, naučio je puno o australskoj kulturi.

Nakon probnih sesija, prvi ciklus projekta počinje 9. listopada 2018. godine i trajat će osam tjedana.

"U prvi ciklus bit će uključeni studenti iz Njemačke, Argentine, Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Australije. Svi članovi grupe dobit će svog Skype partnera kao i materijale za e-učenje. Program je otvoren za sve koji žele naučiti hrvatski, njemački, španjolski ili engleski jezik", izjavila je Natasha Levak, viša stručna savjetnica u Znanstvenom zavodu Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i glavna koordinatorica cjelokupnog projekta.

Projekt Studentska virtualna mreža potpisan je u svibnju 2018. godine između Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Mostaru.

Cilj projekta je implementirati studentski program učenja jezika i kulture namijenjen studentima iz inozemstva koji uče hrvatski jezik te studentima iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine koji uče engleski ili španjolski jezik kako bi usavršili jezične i komunikacijske vještine te bolje upoznali kulturu zemlje čiji jezik uče, navodi se u priopćenju.

(Vijesti.ba / FENA)

Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu djeluju od 16. studenoga 1992. godine. Od 2017. ustrojeni su kao sveučilišni odjel za interdisciplinarno proučavanje tradicionalnih i suvremenih kulturoloških tema vezanih uz Republiku Hrvatsku, hrvatski narod i iseljeništvo, poput kulturne i intelektualne povijesti i zbilje, medijske i interpersonalne komunikacije, akcija društvenih skupina, ljudskoga doživljavanja i ponašanja, razvoj jezika, otvorenih političkih, kulturnih i socijalnih pitanja od nacionalnoga ili regionalnoga interesa.
Kao visokoobrazovna i znanstveno-istraživačka organizacija izvode studije na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini. Studijski programi filozofije, hrvatskoga latiniteta, komunikologije, kroatologije, latinskoga jezika, povijesti, psihologije i sociologije, znanstvenoga i nastavničkoga smjera, usporedno uzimaju u obzir četiri sastavnice: 1. općeteorijsku i metodološku, 2. nacionalnu ili kroatološku, 3. europsku i 4. globalnu.