Objavljeno: 19. 10. 2016. u 10:38
Radoslav Sakač

U povodu 350. obljetnice smrti hrvatskog povjesničara Jurja Rattkaya Velikotaborskog, Odjel za hrvatski latinitet i Odjel za povijest Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski institut za povijest, Odsjek za povijesne znanosti zavoda za povijesne i društvene znanosti u Zagrebu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te Muzeji hrvatskoga Zagorja – Dvor Veliki Tabor organiziraju znanstveni skup Juraj Rattkay (1613.-1666.) i njegovo doba, koji će se održati u Zagrebu (Hrvatski studiji, Znanstveno-učilišni kampus Borongaj) i Velikom Taboru 27. i 28. listopada 2016.

Rattkayevo važno djelo, ali i njegov buran i nadasve zanimljiv život, već su bili predmetom znanstvenoga interesa, a dvadesetak priloga koji će biti prezentirani na skupu donose nove spoznaje i interpretacije ne samo o osobi Jurja Rattkaya iz biografskog, vojnopovijesnog, crkvenopovijesnog, književnoteorijskog, teološkog, latinističkog i drugih kutova gledanja, već se bave i najrazličitijim aspektima njegova životnog konteksta, od općih prilika u onodobnoj Habsburškoj Monarhiji, preko stanja u školstvu, zagrebačkom kaptolu, Vojnoj krajini, Slavoniji i Srijemu, do položaja žena te arhitekturnih, restauratorskih i arheoloških tema. Tako se Juraj Rattkay precizno postavlja u svoje vrijeme i prostor, bez kojih bi slika o njemu ostala nejasna i nepotpuna.

Srdačno Vas pozivamo da prisustvujete skupu i kroz diskusije i razgovore sudjelujete u njegovu radu.

Program skupa pogledajte ovdje.

Organizacijski odbor:

izv. prof. dr. sc. Tamara Tvrtković (predsjednica), doc. dr. sc. Šime Demo, doc. dr. sc. Branka Grbavac, doc. dr. sc. Ivana Jukić, dr. sc. Iva Kurelac, doc. dr. sc. Maja Rupnik Matasović, dr. sc. Ivana Škiljan, dr. sc. Lucija Krešić (tajnica)

Popis obavijesti

Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu visokoučilišna je ustanova i znanstvena organizacija, koja ima poziv: istraživati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povijesno naslijeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o postojećim znanjima i novostečenim spoznajama poučavati u sustavu visokoučilišne naobrazbe te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.

Adresa: Borongajska cesta 83d, Zagreb
© 2013. - 2024. Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija. Sva prava pridržana. Računalna služba         Izjava o pristupačnosti
QuiltCMS