O odsjeku

Studij povijesti na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu nastao je tijekom 1996. godine kada je započet postupak prihvaćanja četverogodišnjeg dodiplomskog studijskog programa povijesti. Nastava se započela izvoditi tijekom akademske godine 1997./1998. Današnji studij temelji se na studijskom programu koji se prema bolonjskom sustavu započeo izvoditi tijekom akademske godine 2005./2006. Sve tri razine studija povijesti na našem odjelu ustrojene su prema suvremenim znanstvenim i didaktičkim standardima povijesti i drugih srodnih humanističkih znanosti. Tijekom proteklih devet akademskih godina program je doživio neke izmjene kako bi se studijski program koji se izvodi što bolje prilagodio studentima te olakšalo njihovo studiranje. Specifičnost našeg nastavnog plana je interdisciplinarno povezivanje s drugim povijesnim institucijama (instituti, muzeji, zavodi) što omogućuje našim studentima da se već tijekom preddiplomskog studija započnu istraživački profilirati u područjima koja ih zanimaju. Na diplomskom studiju studentima je omogućena tematska specijalizacija kroz veliki broj izbornih kolegija. Iako studij povijesti na našem odjelu ima naglasak na hrvatsku povijest, on ne isključuje mogućnost profiliranja naših studenata u raznim područjima svjetske povijesti od starih civilizacija starog Istoka do moderne i suvremene povijesti. Razmišljate li o ozbiljnom studiju povijesti pozivamo vas da na ovim stranicama informirate o našim nastavnicima i suradnicima, programu te istraživačkim i znanstvenim postignućima.

Objavljeno: 11. 10. 2019. u 11:34

Poštovani kolegice i kolege, dragi prijatelji,

osobita nam je čast pozvati vas na Simpozij (sekcija psihološka pomoć) koji je posvećen ubijenoj i ranjenoj djeci u Domovinskom ratu - "Otvaranje imenika - ubijena djeca" koji će se održati na Hrvatskim studijima 24.10. s početkom u 15 sati.

Cilj simpozija kojeg organiziraju Hrvatski studiji je senzibilizirati stručnu i širu javnost o stradanjima djece u Domovinskom ratu. Stradavanje djece u Domovinskom ratu se do sada nije sustavno izučavalo niti je dobilo medijsku pozornost koju zaslužuje.

Simpozij je nastavak znanstvenog skupa koji se po prvi put održao u Pridvorju u Konavlima u travnju 2019. godine, u organizaciji Zagrebačkog instituta za kulturu zdravlja, Hrvatskih studija, Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika te Franjevačkog samostana.

Veselimo se vašem dolasku.

Srdačno vas pozdravljamo,

Znanstveni odbor Simpozija