Objavljeno: 14. 11. 2019. u 14:42
Matijas Baković

Istaknuta jezikoslovka prof. dr. sc. Ljudmila Vasiljeva s Lavovskoga nacionalnoga sveučilišta Ivana Franka u Ukrajini održala je u četvrtak 7. studenoga 2019. na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu predavanje Kroatistika u Ukrajini. U svojem je izlaganju prof. dr. sc. Vasiljeva brojnim studentima i zainteresiranim kolegama prikazala povijest ukrajinsko-hrvatskih kulturnih i jezičnih veza od 14. stoljeća pa sve do suvremenoga doba. Istaknula je važnost tih prožimanja, posebice od 19. stoljeća te od najnovije samostalnosti dviju država kada ponovno raste zanimanje za kroatistiku u Ukrajini. Ukazala je na važnost djelovanja Vatroslava Jagića i Ivana Franka na upoznavanju i približavanju ukrajinske i hrvatske kulture. Na koncu je profesorica Vasiljeva predstavila i dva rječnika, Ukrajinsko-hrvatski tematski rječnik i Ukrajinsko-hrvatski rječnik.