Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu u partnerstvu sa Zakladom Konrad Adenauer organizirat će međunarodnu znanstveno-stručnu konferenciju "Migracije i povratak", koji će se održati u Zagrebu između listopada i studenoga 2019. godine. U organizaciji konferencije i njezinu radu aktivno će sudjelovati Znanstveni zavod Hrvatskih studija. Cilj je konferencije poticanje dijaloga i suradnje znanstvene i stručne javnosti u područjima koja se odnose na aktualna društvena pitanja: društvene, političke, gospodarske razloge za migracije i mogućnosti povratka, individualna iskustva migranata koji se vraćaju, te mogućnosti integracije potomaka hrvatskih iseljenika. Konferencija će se sastojati od tri tematski srodne, ali zemljopisno specifične panel-rasprave (Europa, Južna Amerika i anglofonske zemlje - SAD, Australija i Novi Zelend). Službeni jezici konferencije su hrvatski i engleski.
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu suorganizator je znanstvenog skupa "Predziđe kršćanstva", koji će će se održati u Sisku i Dubici u studenom 2019. godine. Organizator skupa je Sisačka biskupija, a uz Hrvatske studije suorganizator je i Hrvatsko katoličko sveučilište.
Jednodnevni pozivni znanstveni skup radnoga naziva "Predziđe kršćanstva" održava se u mjestu najsjajnije Berislavićeve pobjede nad Osmanlijama 1513. godine, kako bi se raspravilo o uzrocima, tijeku, posljedicama i odjecima osmanlijskih provala na hrvatske krajeve, posebice dijelove teritorija između Une i Kupe. U organizacijskom odboru ispred Hrvatskih studija su doc.dr.sc. Stipica Grgić i doc.dr.sc. Vlatka Vukelić.
Znanstveno-nastavno vijeće Hrvatskih studija prihvatilo je prijedlog Hrvatske kapucinske provoncije sv. Leopolda Bodana Mandića za suorganiziranjem međunarodnog znanstvenog skupa "Štefan Zagrebec i njegovo djelo" koji će se održati u Zagrebu 25. listopada 2019. godine. Skup je zamišljen kao jednodnevni s dvadesetak izlagača iz Hrvatske, Slovenije i Austrije. Pozivaju se nastavnici i doktorandi povijesti i kroatologije da sudjeluju na tom skupu.
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu organizirat će 18. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem u nizu Hrvatski književni povjesničari. Znanstveni skup bit će posvećen Slavku Ježiću, a održat će se u Zagrebu i u Zadru od 7. do 9. svibnja 2020. godine. Skup se organizira povodom 125. obljetnice znanstvenikova rođenja. Riječ je o 18. znanstvenom skupu u nizu Hrvatski književni povjesničari, koji Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu organiziraju od 1997. godine. Slavko Ježić - hrvatski književnik, književni povjesničar i prevoditelj, autor je prve cjelovite povijesti hrvatske književnosti koja je do danas neizostavni znanstveni priručnik za proučavanje hrvatske književnosti tijekom pet stoljeća.
Znanstveni zavod Hrvatskih studija organizirat će Međunarodni znanstvenostručni skup "Migracijski procesi između Hrvatske i Južne Amerike. Povijest, kultura i društvo", koji će se održati 11. i 12. prosinca 2019. godine u Zagrebu.
Glavni cilj skupa je potaknuti razmjenu iskustava i raspravu o raznim aspektima koji tvore i obuhvaćaju migracijski fenomen između Hrvatske i Južne Amerike.
Uz Znanstveni zavod Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, u organizaciji skupa sudjeluju Institut za migracije i narodnosti, Institut za društvene i političke studije Patagonije Nacionalnog sveučilišta u Patagoniji „San Juan Bosco“ te Međunarodna mreža istraživača migracijskih procesa između Hrvatske i Južne Amerike
Pozivaju se svi zainteresirani da prisustvuju skupu.
Program skupa i ostale informacije.
XII. znanstvena konferencija Egipat i Austrija („Egypt and Austria XII“) održat će se od 17. do 23. rujna 2018. u Zagrebu u suorganizaciji Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.
14. znanstvena konferencija Europska mreža mladih specijalista u športskoj psihologiji održat će se od 26. do 28. travnja 2018. u Zagrebu u suorganizaciji Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.
Znanstveno-stručni skup Academia Ragusina održat će se od 3. do 6. travnja 2018. u Dubrovniku u suorganizaciji Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.
Znanstveni skup bit će održan u subotu 20. listopada 2018. u Križevcima.
U organizaciji Hrvatskih studija i Hrvatskog društva za medicinsku antropologiju 4. svibnja 2016. godine u 09:30 sati započet će simpozij o paleoradiologiji mumija. Sva predavanja održat će se u dv. Vukovar (Hrvatski studiji, Borongajska 83d).
U sklopu simpozija predavanje će održati dr. sc. Frank Rühli, ravnatelj Instituta za evolucijsku medicinu (Sveučilište u Zürichu). Cjelokupan program simpozija možete naći u privitku.
Dear Partners,
It is a great pleasure for us to announce the 23rd International Summer School in Cognitive Science, which will take place on July 4th - July 15th at New Bulgarian University, Sofia Bulgaria.
This year's edition offer courses of current topics in cognitive science, which will be presented by well known international professors - Nelson Cowan, Mutsumi Imai, Silvia Gennari, Luciano Fadiga, Alessandro D'Ausilio & Armina Janyan
Thanks to the Cognitive Science Society there will be up to 10 scholarships awarded to the best applicants!
Please, find a detail information in the attached files: /_news/36768/CS_announcement.pdf
We will highly appreciate, if you be so kind to distribute this massage to all who may be interested in taking part of the event.
Thank you in advance!
Nina Simeonova
International Summer School
Administrative Manager
Central and East European Center for Cognitive Science
Department of Cognitive Science and Psychology
New Bulgarian University
21 Montevideo Blvd.
1618 Sofia , Bulgaria
tel.: (+359 2) 8110 401
fax: (+359 2) 8110 421
e-mail: office@cogs.nbu.bg
u Zagrebu, Varaždinu i Čazmi 21. i 22. travnja 2016. u organizaciji Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti održat će se znanstveni skup o Đuri Šurminu.
22. kongres Europske asocijacije za psihoterapiju „Autonomija i osjećaj pripadnosti“ održava se od 30.9.-1.10.2016. u Zagrebu. Organizatori su Savez psihoterapijskih udruga Hrvatske i Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu
Predkongresne radionice održavaju se od 28.-29.9.2016.
Rok za prijavu sažetaka je završen.
Sve informacije dostupne su na internetskoj stranici http://www.eapzagreb2016.eu/hr/pocetna/
U razdoblju od 7. do 11. ožujka 2016. godine u Kongresnome centru Forum, Radnička cesta 50 (Centar Green Gold), Zagreb, u organizaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU održat će se Tjedan EU fondova, s ciljem informiranja šire javnosti i potencijalnih korisnika o mogućnostima korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova, kao i dobrobiti koju oni nose Republici Hrvatskoj. Više na: http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=14342&sec=1933
Objavljujemo poziv za sudjelovanje na 2. znanstvenom skupu "Hrvatska književnost kršćanskoga nadahnuća - u razdoblju komunizma" u Križevcima, u subotu 22. listopada 2016.. Prijave su do 1. lipnja 2016. Radovi sa skupa će biti recenzirani i objavljeni tijekom 2017. u časopisu "Kroatologija" Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu
Glas Koncila i
Udruga za promicanje znamenitih Križevčana "Dr. Stjepan Kranjčić"
/_news/36630/Najava 2016. - znanstveni skup HKKN.doc
/_news/36630/Znanstveni skup HKKN 2016. - poziv s linkovima.pdf
Pozivamo Vas da svojim izlaganjima sudjelujete na 17. znanstveni skup u nizu „Tihi pregaoci“ koji će se održati od 6. do 7. svibnja 2016. u Našicama s temom „Jerolim Lipovčić i njegovo doba“. Ovdje možete preuzeti prvi poziv.
/_news/36629/prvi poziv _Lipovcic.docx
/_news/36629/prijavnica_17. znanstveni skup tihi pregaoci_2016.doc
Sisačka biskupija, Stolni kaptol sisački, Odjel za povijest Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta i Odjel za povijest Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu organizirat će 19. rujna 2015. u Sisku znanstveni skup Kaptolski Sisak: 1215.-2015., na kojem će se znanstveno valorizirati doprinos zagrebačkog kaptola vjerskoj, društvenoj i ekonomskoj povijesti sisačkoga kraja.
Program dostupan na nalovnici mrežne stranice Hrvatskih studija https://www.hrstud.unizg.hr
Odsjeci
Studiji
Bitno
Hrvatski studiji su osnovani 1992. godine, a od 2017. sveučilišni su odjel za interdisciplinarno istraživanje i poučavanje tradicionalnih i suvremenih kulturoloških, humanističkih i društvenih tema vezanih uz Republiku Hrvatsku, hrvatski narod i iseljeništvo, poput kulturne, političke intelektualne povijesti i zbilje; medijske javne i osobne komunikacije; djelovanja društvenih skupina; ljudskoga doživljavanja i ponašanja; odgoja i obrazovanja; razvoja jezika; otvorenih političkih, kulturnih, socijalnih i demografskih pitanja od nacionalnoga, regionalnoga ili sveeuropskoga interesa. Sukladno zacrtanim reformskim ciljevima uskoro bi se trebali ustrojiti kao Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, s jasno artikuliranim i koherentnim programima i hrvatskim identitetom, sukladno izvornoj zamisli i poslanju, kakvi su i potrebni hrvatskomu društvu.
Kao visokoobrazovna i znanstveno-istraživačka ustanova imaju studije preddiplomske, diplomske i poslijediplomske razine, a studijske programe temelje na četiri osnove: teorijsko-metodološkoj, nacionalnoj ili kroatološkoj, europskoj i globalnoj.
