Objavljeno: 29. 9. 2023. u 08:19

Doc. dr. sc. Antonia Ordulj, voditeljica Centra za učenje hrvatskoga jezika i izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum s Odsjeka za odgojno-obrazovne znanosti Fakulteta hrvatskih studija pozvane su kao gošće u emisiju HRT-a „Globalna Hrvatska“ prikazanoj 28. rujna 2023. godine.  Povod gostovanju bilo je održavanje okrugloga stola pod nazivom „Izazovi hrvatske nastave u inozemstvu“ te znanstveno-stručnog razgovora „Hrvatska nastava u inozemstvu – primjeri dobre prakse“. Okrugli stol i znanstveno-stručni razgovor su projektne aktivnosti koje se realiziraju u okviru projekta „Hrvatska nastava u inozemstvu – pedagoški i glotodidaktički izazovi“, financiranog od Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum komentirala je važnost učenja hrvatskoga jezika za djecu i mlade hrvatskih iseljenika te način organizacije hrvatske nastave u inozemstvu. Posebno je istaknula ulogu hrvatske nastave u inozemstvu po pitanju očuvanja nacionalnoga identiteta te njegovanja osjećaja pripadnosti hrvatskome narodu među djecom i mladima hrvatskoga iseljeništva.

Doc. dr. sc. Antonia Ordulj istaknula činjenicu kako je nemoguće odvojiti učenje stranoga jezika od učenja kulture što posebice dolazi do izražaja pri učenju hrvatskoga kao drugog i stranoga jezika. Osim toga, doc. dr. sc. govorila je o važnost lektorata kao i o formalnim uvjetima  izbora lektora.