Objavljeno: 26. 3. 2024. u 08:14

U okviru projekta Suradnja s hrvatskim autohtonim zajednicama u dijaspori od 18. do 22. ožujka 2024. održana je u Šeljinu (Sellye) u Mađarskoj Druga zimska škola hrvatskoga jezika i kulture za nastavnike hrvatskoga jezika izvan Hrvatske. Škola se organizira u suradnji s Osnovnom školom Geze Kissa iz Šeljina, koje je ravnatelj Robert Ronta. Voditeljica projekta i Zimske škole je prof. dr. sc. Sanja Vulić.
Otvaranju Škole nazočili su generalni konzul Republike Hrvatske Drago Horvat, predsjednik Hrvatske državne samouprave u Mađarskoj Ivan Gugan, zastupnik Hrvata u Mađarskom parlamentu Jozo Solga, ravnateljica Školskoga centra Miroslava Krleže u Pečuhu Janja Živković te mnogi nastavnici hrvatskoga jezika u Mađarskoj. Prigodni kulturni program na hrvatskom jeziku priredila je učiteljica Rita Ronta s učenicima različitih uzrasta koji imaju hrvatski jezik kao nastavni predmet u školi.
    Profesorica Vulić držala je na Zimskoj školi predavanja iz leksikologije i onomastike, a asistentica Lidija Bogović jezične vježbe. U okviru Škole održana je i radionica hrvatskoga folklora koju su vodili student Poslijediplomskoga doktorskoga studija kroatologije Ivan Ivančan i student Diplomskoga studija kroatologije Martin Ivančan. U okviru Škole realiziran je i studijski izlet u Kapošvar.
Škola je imala ukupno 26 polaznika – nastavnika hrvatskoga jezika izvan Hrvatske. Pohvalili su program Škole kao vrlo zanimljiv i poučan, a cjelokupni rad Škole smatraju vrlo uspješnim.
Škola je realizirana zahvaljujući novčanoj potpori suorganizatora u Šeljinu, Središnjega državnoga ureda za Hrvate izvan RH i Ministarstva znanosti i obrazovanja RH.
    Opširan prilog o radu Zimske škole emitiran je 21. ožujka u radijskoj emisiji Hrvatima izvan domovine, koja je središnja emisija Glasa Hrvatske, međunarodnoga programa HRT-a. O radu Škole također je izvijestio Hrvatski radio iz Mađarske te Hrvatski program Mađarske radiotelevezije.