Objavljeno: 26. 3. 2024. u 08:34

Dana 15. i 16. ožujka 2024. na Fakultetu hrvatskih studija održan je prvi dio inicijalne istraživačke radionice u sklopu projekta LAPIS - Ranonovovjekovni kameni latinski natpisi u crkvama južne Istre: dokumentacija, analiza, kontekstualizacija (HRZZ, IP-2022-10-5068, voditelj: prof. dr. sc. Šime Demo), na kojoj je petero suradnika (4 uživo i 1 na daljinu) raspravilo koordinaciju aktivnosti za prvu godinu projekta, u prvom redu ispunjavanje baze podataka i terenski rad. Precizirane su kategorije za wiki obrazac i definiran okviran raspored obilaska objekata te su dogovorena načela transkripcije. Osim toga, utvrđen je način na koji će se digitalni alati upotrebljavati za praćenje napretka posla i rješavati tekući izazovi i nepredviđene situacije.
Drugi dio istraživačke radionice, u sklopu kojega je dr. Stefan Zathammer sa Sveučilišta u Innsbrucku uveo suradnike u sustav MediaWiki, održan je 25. ožujka 2024. na daljinu preko sustava MS Teams. Dr. Zathammer se posebno zadržao na upotrebi ekstenzije Semantic MediaWiki, a sustav je demonstrirao na primjeru baze NOSCEMUS.