Objavljeno: 2. 9. 2019. u 14:43
Uređeno: 24. 9. 2019. u 15:21
Maria Florencia Luchetti
Migracijski procesi između Hrvatske i...

U srijedu, 28. kolovoza 2019. godine Matica iseljenika objavila je dopis s pozivom na sudjelovanje na skupu "Međunarodni znanstvenostručni skup Migracijski procesi između Hrvatske i Južne Amerike. Povijest, kultura i društvo" koji organizira Znanstveni zavod Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

Glavni je cilj ovoga skupa potaknuti razmjene iskustava i rasprave o raznim aspektima koji tvore i obuhvaćaju migracijski fenomen između Hrvatske i Južne Amerike. Sudjelovanje na skupu moguće je virtualnim pristupom- putem interneta /video konferencije.

Prenosimo ovdje cijeli tekst, a original možete vidjeti na sljedećoj poveznici

Migracijski procesi između Hrvatske i Južne Amerike

11. i 12 prosinca 2019. u Zagrebu Znanstveni zavod Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Institut za migracije i narodnosti, Institut za društvene i političke studije Patagonije Nacionalnog sveučilišta u Patagoniji „San Juan Bosco“ i Međunarodna mreža istraživača migracijskih procesa između Hrvatske i Južne Amerike organiziraju znanstveni skup „Migracijski procesi između Hrvatske i Južne Amerike. Povijest, kultura i društvo“.

U žarištu interesa skupa biti će selidba brojnih europskih doseljenika u zemlje Južne Amerike početkom 20. st. potaknuta potrebama za radnom snagom radi iskorištavanja velikih rezervi sirovina na tom području i ograničavanjem useljavanja u Sjedinjene Države. Dio tog migracijskog vala bili su i Hrvati. Danas na području Južne Amerike živi između 500.000 i 750.000 potomaka hrvatskih iseljenika.

Tijekom znanstvenog skupa raspravljat će se o migracijskim procesima, utjecajima migracijskih politika, doprinosu hrvatskih zajednica zemljama u kojima su se nastanili hrvatski iseljenici, njihovim identitetima, kulturnim, političkim i vjerskim aktivnostima, načinima organiziranja, povratnoj migraciji, teorijskim i metodološkim problemima vezanima uz istraživanje hrvatskog iseljeništva u Južnoj Americi i sl.

Sudjelovanje na skupu bit će moguće i putem virtualnih konferencija.

Više o konferenciji možete saznati na ovoj poveznici.